ترفندهایی برای تمیز تر شدن لباس در لباسشویی

ترفندهایی برای تمیز تر شدن لباس در لباسشویی

حتی اگر بهترین ماشین لباسشویی دنیا را هم بخرید ولی با برنامه‌ها و قابلیت‌های آن به خوبی آشنایی نداشته باشید این دستگاه هیچ فرقی با یک ماشین لباسشویی معمولی و ساده نخواهد داشت...
برای تمیزتر شدن لباس‌ها در لباسشویی چکار کنیم؟
اکثر خانم‌های خانه‌دار تصور می‌کنند که اگر یک ماشین لباسشویی گران و مدل بالا بخرند پس حتما می‌توانند لباس‌های تمیزتری داشته باشند. اما به این موضوع دقت نمی‌کنند که حتی اگر بهترین ماشین لباسشویی دنیا را هم بخرند ولی با برنامه‌ها و قابلیت‌های آن به خوبی آشنایی نداشته باشند این دستگاه هیچ فرقی با یک ماشین لباسشویی معمولی و ساده نخواهد داشت.

زمانیکه تصمیم به شستشوی لباس‌های خود می‌گیرید برای انتخاب برنامه در ماشین لباسشویی گزینه‌های زیادی وجود دارد که شاید برای شما سوال برانگیز باشد که بهترین برنامه کدام است. شناخت برنامه‌های اصلی و تکمیلی لباسشویی کار سختی نیست فقط کافیست که شما بیشتر با آن آشنا شوید و نحوه عملکرد هر کدام از گزینه‌ها را به صورت کامل‌تری یاد بگیرید تا بسته به جنس لباس و میزان کثیفی و .... بتوانید بهترین انتخاب برنامه را انجام دهید.
ما در اینجا مهم‌ترین و کاربردی‌ترین برنامه‌های تکمیلی و چند فوت و فن برای شستن لباس در لباسشویی که وجود دارد و باید از آن‌ها استفاده کنیم تا بهترین کیفیت شستشو را داشته باشید توضیح و آموزش می‌دهیم. برای یادگیری چند راهکار برای شستشوی بهتر لباس با لباسشویی همراه ما باشید.

انتخاب برنامه‌ی مناسب در ماشین لباسشویی

wm

همانطور که بیان کردیم برای اینکه از هر دستگاهی بتوانید بهترین استفاده را داشته باشید و از استفاده‌ی آن نهایت لذت را ببرید فقط کافیست که کمی حوصله و زمان بخرج دهید تا با برنامه‌های دستگاه و با شیوه استفاده از آن کاملا آشنا شوید. ماشین لباسشویی نیز از آن دستگاه‌هایی هستند که هر چه بیشتر و کامل‌تر درباره‌ی آن بدانید از نتیجه شستشو نهایت بهره را خواهید برد. چراکه بسیاری افراد همیشه عادت کرده‌اند از یکسری برنامه‌های واحد و ثابت استفاده کنند.
همانطور که می‌دانید لباسشویی شما دارای چند برنامه‌ی اصلی می‌باشد. معمولا برنامه‌های پرکاربرد که در اکثر ماشین لباسشویی‌های ال جی قابل مشاهده است به شرح زیر می‌باشد:

برنامه‌های پراستفاده در ماشین لباسشویی ال جی

Mix

لباس‌های معمولی

Cotton

لباس‌های کتان وپنبه ای

Duvet

لبا‌س‌های مخمل یا شستشوی اقلام بزرگ مانند روکش، ملحفه و ... 

Quick 30

شستشو سریع در 30 دقیقه

Delicate

لباس‌های حریر ، پرده

Synthetic

لباس‌های معمولی

توجه داشته باشید که در هر ماشین لباسشویی زمانی که که یک برنامه‌ی اصلی را انتخاب می‌کنید همیشه یک دما، خشک‌کن و مواردی از این قبیل را دستگاه به صورت پیش فرض اجرا می‌کند و مواردی را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد. لباسشویی تا یک میزانی اجازه تغییر و افزایش برنامه‌های تکمیلی را به شما می‌دهد و در بعضی از برنامه‌ها امکان اجرای برنامه‌ی تکمیلی وجود ندارد چرا که در آن برنامه انتخاب بعضی برنامه‌های تکمیلی تعریف نشده است.

عوامل تاثیرگذار در کیفیت شستشو ماشین لباسشویی

wm

در این مرحله قرار است به برنامه‌های تکمیلی بپردازیم که در کیفیت شستشوی لباس‌های شما با ماشین لباسشویی ال جی تاثیرگذار خواهد بود. انتخاب درست برنامه‌های تکمیلی بسیار در این امر تاثیر گذار است.

برنامه تکمیلی Pre wash یا پیش شستشو درماشین لباسشویی ال جی

wm
برنامه تکمیلی پیش شستشو یا همان Pre Wash از جمله برنامه‌هایی است که در بهتر شسته شدن البسه شما کمک بسزایی می‌کند. این برنامه فقط با برنامه‌های اصلی فعال می‌شود و به تنهایی قابل اجرا نخواهد بود. یعنی زمانی که که یک برنامه اصلی را انتخاب می‌کند با فعال کردن گزینه پیش شستشو می‌توانید از این عملکرد بهره ببرید. برنامه Pre Wash  یک برنامه تکمیلی است و یک برنامه جدا نمی‌باشد.
برای استفاده از این برنامه نیاز است که در نحوه‌ی ریختن شوینده خود دقت کنید. برنامه‌ی پیش شستشو جایگاه پودر مخصوص به خود را در قسمت جاپودری ماشین لباسشویی دارد. پس نیاز است که در ابتدا قسمت جاپودری اصلی، شوینده مدنظر خود را بریزید و در قسمت Prewash فقط از پودر استفاده کنید و این قسمت را پر کنید. در صورت تمایل می‌توانید سایر مخزن‌های جاپودری مثل مخزن نرم کننده را نیز پر کنید.
توجه داشته باشید که فقط در صورت فعال کردن این برنامه‌ی تکمیلی در کنار برنامه‌ی اصلی، قسمت مخصوص جاپودری آن را از شوینده پر کنید.
فراموش نکنید در قسمت Prewash فقط از پودر استفاده کنید.

wm

پس از انتخاب این برنامه تکمیلی ماشین لباسشویی اول آبگیری از قسمت جاپودری Prewash را آغاز می‌کند و بعد به سراغ شستشو اولیه می‌رود. سپس آب را تخلیه می‌کند و از قسمت جاپودری، پودر اصلی را آبگیری می‌کند، شستشو را انجام می‌دهد و در آخر وارد مرحله آبکشی و خشک‌کن می‌شود. در این برنامه دستگاه 2 بار به صورت کامل شستشو را برای شما انجام خواهد داد.
مثال ملموس آن مثل زمانی است که لباس را در تشت میاندازید، با شوینده شسشتو می‌دهید، آب کثیف را تخلیه می‌کنید و از نو مجدد شستشو را آغاز می‌کنید.
این برنامه تکمیلی در کنار همه‌ی برنامه‌های اصلی قابل انتخاب نیست و فقط در چند برنامه اصلی قابلیت اجرا دارد.

برنامه تکمیلی شستشو متمرکز یا Intensive

wm
برای اینکه شستشوی البسه در ماشین لباسشویی متمرکز و قدرتمندتر انجام شود می‌توانید با انتخاب برنامه تکمیلی Intensive از این شستشو استفاده کنید. زمانی که برنامه اصلی مدنظرتان را انتخاب می‌کنید با فعال کردن گزینه شستشوی متمرکز در کنار برنامه‌ی اصلی سبب می‌شود که دستگاه در مرحله شستشو، با زمان بیشتر در این مرحله، متمرکزتر شستشو را انجام ‌دهد.
 اگر ماشین لباسشویی شما گزینه Intensive را بر روی پنل ندارد می‌توانید حالت Heavy را فعال نمایید.

بهترین دما و پودر مناسب برای شستشو در ماشین لباسشویی

بهترین دما برای شستشو در ماشین لباسشویی

wm

در اغلب ماشین لباسشویی‌ها، دستگاه برای شستشوی لباس‌های روزانه دمای 40 درجه سانتی‌گراد را پیشنهاد می‌دهد. این دما فقط در زمان شستشو فعال می‌شود و با اتمام شستشو، مرحله آبکشی با آب سرد انجام می‌شود. اما برای لباس‌های با جنس‌ متفاوت، باتوجه به برچسب مخصوص شستشوی روی آن‌ها باید دما را زیاد یا کم کنیم تا علاوه بر تمیزی لباس‌ها به بافت آنها هم آسیبی وارد نشود.
با کلید Temp امکان تغییر و تنظیم دما وجود دارد. که این تنظیم دما یا همان temp فقط در مرحله‌ی شستشو فعال می‌باشد نه آبکشی.

شوینده مناسب برای ماشین لباسشویی

wm
البته علاوه بر دمای مناسب انتخابی، شوینده نیز در کیفیت و تمیزی لباس‌های شما امری بسیار تاثیر گذار خواهد بود. حال برای پاسخ به این سوال و راهنمایی این مورد می‌توان گفت که بی نهایت برای شما انتخاب وجود دارد که بسیار شگفت انگیز است. اما اکثر خانم‌های خانه دار روی یک شوینده ماشین لباسشویی که می‌شناسند توقف می‌کنند حتی اگر آن شوینده مورد نظر، لباس‌ها را به آن خوبی که تمایل دارند تمیز نکند، یا حتی بهترین انتخاب برای ماشین لباسشویی شما نباشد.
اما اگر تا به حال به این موضوع توجه نکرده بودید و قصد دارید که شستشوی بهتری لباس‌هایتان در ماشین لباسشویی داشته باشد، نگاهی به مایع یا پودر شوینده خود بیندازید و ببینید آیا این بهترین انتخاب برای شما بوده است یا نه؟
انتخاب نوع برند و مارک شوینده ماشین لباسشویی هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند بر اساس رضایت و تجربه شما در طی استفاده از شوینده‌های متفاوت مشخص شود. اما حتما مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی را انتخاب کنید و از استفاده  وایتکس یا سفید کننده‌ها، پودر صابون و پودر دستی اجتناب کنید.

عوامل تاثیرگذار در آبکشی بهتر در ماشین لباسشویی

wm

برنامه تکمیلی آبکشی اضافه یا +Rinse

wm
فعال کردن برنامه‌های تکمیلی آبکشی، به معنی یک دور اضافه کردن آبکشی در برنامه ماشین لباسشویی می‌باشد. با برنامه آبکشی اضافی یا +Rinse می‌توان یک دور آبکشی اضافه به آبکشی اصلی اضافه کرد.
برای فعال کردن این عملکرد نیاز است که ابتدا برنامه اصلی شستشو خود را انتخاب کنید و سپس این برنامه تکمیلی را فعال کنید زیرا عملکرد آبکشی اضافه به تنهایی فعال نمی‌شود.
به طور مثال در برنامه اصلی Cotton  به صورت پیش فرض، دستگاه 3 دور آبکشی را انجام می‌دهد که با فعال کردن برنامه تکمیلی +Rinse یک دور آبکشی اضافه می‌شود و دستگاه 4 بار آبکشی را انجام خواهد داد.
توجه داشته باشید که انتخاب و فعال سازی این برنامه در ماشین لباسشویی بسته به مدل دستگاه و مجهز بودن لباسشویی شما دارد.

برنامه تکمیلی ضد چروک یا  Crease Care

wm

برای پیشگیری از کاهش چروک شدن لباس‌ها می‌توانید از  برنامه تکمیلی ضد چروک یا  Crease Care استفاده کنید. در این برنامه لباس‌ها در مرحله خشک کن با دور خشک کن کمتر خشک می‌شوند.
توجه کنید ابتدا باید برنامه اصلی شستشو و سپس برنامه ضد چروک را انتخاب کنید. این گزینه قابل فعال شدن در بعضی از برنامه‌های اصلی را دارد و ممکن است تمام ماشین لباسشویی‌ها مجهز به این برنامه تکمیلی نباشند.
اگر دستگاه شما برنامه تکمیلی Crease Care را ندارد و یا تمایل دارید علاوه بر انتخاب برنامه ضد چروک عوامل تاثیرگذار در چروک لباس را کم‌تر کنید نکات زیر را مطالعه کنید.
  • دما : برای کاهشچروک شدن البسه می‌توانید با کلید Temp دمای آب را روی 30 یا 40 درجه انتخاب کنید.
  • دور خشک کن : برای جلوگیری از کاهش چروک شدن لباس‌ها دور خشک‌کن 800 مناسب است. البته توجه داشته باشید که برای انتخاب دور خشک‌کن به  نوع لباس‌ها و ضخامت آن‌ها بایستی دقت کنید و سپس آن را تنظیم کنید
  • تاثیر نرم کننده : برای کاهش چروک از نرم کننده لباس استفاده کنید زیرا با استفاده از آن لباس‌ها کمتر چروک شده، اتو کشی را راحت‌تر می‌کند و الکتریسیته لباس را می‌گیرد.

سرویس دوره‌ای عامل تاثیر گذار در کیفیت شستشو

wm

انجام مرتب هر 6ماه  سرویس دوره‌ای و کنترل عملکرد لباسشویی، موجب پاکسازی داخل دیگ دستگاه از آلودگی‌ها می‌شود و در حفظ سلامتی دستگاه و طول عمر آن تاثیر گذار است. پس برای اینکه شستشوی بهتری را با لباسشویی ال جی خود تجربه کنید حتما از سرویس دوره‌ای بهره ببرید تا دستگاه با بالاترین کیفیت، تمیزی و فرایند شستشو را انجام دهد. پس اگر به طور منظم سرویس دوره‌ای را جدی بگیرید به شستشو  بهتر کمک خواهید کرد. 

از شناخت محصولات خود غافل نشوید ...

goldiran

با کسب اطلاعات کافی در مورد همه‌ی دستگاهایتان به راحتی می‌توانید استفاده لذت بخش‌تری از دستگاه خود داشته باشید. چراکه آشنایی با تمام عملکردهای دستگاه و شناخت کاربردهای هر یک از گزینه‌ها استفاده را راحت‌تر و مفیدتر خواهد کرد.
درنهایت اگر سوال یا پیشنهادی داشتید خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات همین مقاله با ما درمیان بگذارید تا در نزدیکترین زمان پاسخگوی شما باشیم.
ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد